Życzenia Bożonarodzeniowe
Archiwum, 2017-12-22

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przesyłamy Wam Drodzy Rodzice i Uczniowie ...

Czytaj całość

Powiatowe Biegi Przełajowe
Aktualności, 2016-09-20

Po raz kolejny uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Agaty Mróz startowali w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych w Zamościu w kategorii dziewcząt i chłopców. Sztafeta dziewcząt zajęła I miejsce i awansowała do zawodów Rejonowych , które odbędą się w Tomaszowie Lubelskim 03. (...)

Czytaj całość

Fotorelacja z 43 Rajdu Spotkanie z Wiosną
Aktualności, 2017-04-23

W dniu 22 kwietnia drużyna z naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym już Rajdzie Wiosennym.Maszerowaliśmy na trasie: Tarnowola - Górecko Kościelne -Polana Dąbrowa (8 km).  Na trasie usłyszeliśmy historię objawień Św. (...)

Czytaj całość

Egzamin gimnazjalny 2017
Aktualności, 2017-04-19

W dniach 19-21 kwietnia w naszej szkole odbywał się egzamin gimnazjalny. (...)

Czytaj całość

1
2
3
4
 
 
Październik 2010
22
Piątek
Nadanie imienia szkole
Patron
 
 
 

UROCZYSTE NADANIE IMIENIA AGATY MRÓZ
PUBLICZNEMU GIMNAZJUM W ŚREDNIEM DUŻEM

Dlaczego zdecydowaliśmy się na wybór patrona?

Może dlatego, że każdy z nas szuka dla siebie mistrza, którego chciałby w życiu naśladować. Potrzebujemy osób, które swoim życiem pokażą nam, że możliwe jest osiągnięcie pewnych zamierzonych celów, pomimo że mogą się one wydawać nam trudne czy wręcz nierealne. Takie przykłady tym bardziej są potrzebne ludziom młodym, wchodzącym w dorosłe życie. Czas spędzony w szkole to nie tylko okres, w którym mamy zdobyć określoną wiedzę, to także czas, w którym mamy nauczyć się dokonywać wyborów, zastanowić się, jakie cele warto sobie w życiu postawić, jakimi zasadami warto się kierować. Potrzeba więc nam mistrzów, przykładów, wzorów. I to nie tylko ludzie młodzi ich potrzebują, potrzebuje ich każdy z nas. Słowa uczą, przykłady pociągają.

Idea nadania imienia naszej szkole dojrzewała od początku jej istnienia. Dziś nadszedł czas decyzji. Dlaczego Agata Mróz? Wszyscy docenili jej wybitne osiągnięcia sportowe, a przede wszystkim heroiczną walkę z chorobą. Jej postawa jako człowieka, sportowca i matki odbiła się szerokim echem w całym kraju. Dla wielu młodych ludzi, także dla naszej młodzieży gimnazjalnej, stała się niedoścignionym wzorem. Mimo choroby zagrażającej życiu, zaangażowała się w akcję niesienia pomocy innym. Z jednej strony chciała uświadomić wszystkim Polakom, jak wiele osób boryka się z ciężką chorobą, jaką jest białaczka, z drugiej zaś ? jak niewiele kosztuje oddanie szpiku kostnego, który ratuje życie innym.

Dzień nadania imienia szkole w kolejnych latach będzie obchodzony jako Święto Szkoły i Patrona.

Chcąc przekazać następnym pokoleniom jak najlepsze dziedzictwo, Publiczne Gimnazjum w Średniem Dużem postanowiło przyjąć imię wspaniałej sportsmenki i wielkiego człowieka - Agaty Mróz. Ta długo oczekiwana przez nas ceremonia odbyła 11 czerwca 2010r.

Uroczystości związane z poświęceniem sztandaru szkoły i nadaniem imienia rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Stawie Noakowskim. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Wacław Depo, w asyście proboszcza parafii Staw Noakowski Księdza Władysława Bednarczyka oraz przybyłych księży: Księdza Dziekana Jerzego Kołtuna, Wicedziekana Księdza Kanonika Krzysztofa Jankowskiego, Księdza Kanonika Tomasza Rogowskiego, Księdza Kanonika Piotra Lizakowskiego.

W czasie uroczystej Mszy Świętej został poświęcony sztandar, ufundowany przez rodziców, uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Świadkami tego uroczystego i historycznego aktu byli dostojni goście: przedstawiciele Kościoła, władz samorządowych i oświatowych, dyrektorzy sąsiednich szkół oraz rodzice, nauczyciele, absolwenci i uczniowie, przyjaciele i sponsorzy szkoły, byli pracownicy szkoły.

Dalsza część uroczystości przebiegała w budynku szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego naszego gimnazjum została poświęcona i odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci Patrona, ufundowana przez Radę Nadzorczą Banku Spółdzielczego w Nieliszu zs. w Stawie Noakowskim. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele Rady Nadzorczej, zaś poświęcenia tablicy upamiętniającej uroczystość nadania imienia szkole dokonał Ksiądz Biskup Wacław Depo.

W sali gimnastycznej miało miejsce uroczyste nadanie imienia i przekazanie sztandaru. Pani dyrektor Ewa Łapa powitała dostojnych gości, Grono Pedagogiczne, rodziców oraz uczniów, po czym przedstawiła historię szkoły, jej stan obecny, osiągnięcia uczniów i sukcesy nauczycieli, działania podjęte w związku z procedurą nadania imienia, uzasadnienie wyboru patrona. Uczniowie: Karolina Łapa i Karol Bibułek przybliżyli zebranym sylwetkę Agaty Mróz.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Nielisz pani Alicja Złomaniec odczytała uchwałę, dotyczącą nadania szkole imienia Agaty Mróz. Z kolei Pani Gertruda Miarowska ? przewodnicząca Rady Rodziców ? wręczyła Pani dyrektor Akt Fundacji Sztandaru, na którym wobec wszystkich uczestników uroczystości swoje podpisy złożyli:

 • w imieniu Rady Rodziców akt fundacji podpisała Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Gertruda Miarowska,
 • w imieniu Rady Pedagogicznej - Pani Dyrektor Ewa Łapa,
 • w imieniu pracowników obsługi i administracji - Sekretarz szkoły Pani Monika Schab
 • w imieniu uczniów - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Edyta Pańczyk


Ceremonię wręczenia sztandaru prowadzili pani Agnieszka Jaworska i pan Artur Stępniak. Na jego komendę poczet sztandarowy Rady Rodziców (Pani Pastuszak Jadwiga, Pani Jaworska Renata, Pan Andrzej Bożek) w imieniu fundatorów przekazał sztandar dyrektorowi szkoły - Pani Ewie Łapie. Z rąk Dyrektora sztandar odebrał poczet sztandarowy uczniów. Ślubowanie wierności ideałom, dbałości o honor szkoły, dobro środowiska i ojczyzny złożyli przedstawiciele wszystkich klas w obecności zaproszonych gości. Następnie poczet sztandarowy, w skład którego weszli uczniowie klas trzecich: Ilona Zwolak, Paulina Jakubczak, Mariusz Chmiel, zaprezentował sztandar Publicznego Gimnazjum w Średniem Dużem, maszerując po sali.
Nadszedł moment pierwszego publicznego odśpiewania hymnu szkoły.

Mottem tej wyjątkowej dla szkoły uroczystości stały się słowa umieszczone na pamiątkowej tablicy, jak również na sztandarze szkoły: "Podaruj innym cząstkę siebie?" Jako patron drugiej w Polsce szkoły będzie postacią, o której pamięć nie zaginie. Słowa te określają podstawowe wartości, których realizacja stanowić ma treść naszej drogi życiowej.

Niezwykle doniosłym momentem były przemówienia zaproszonych gości. Byli nimi:

 • Ksiądz Biskup Wacław Depo,
 • Wójt Gminy Nielisz Pan Adam Wal,
 • Starosta Powiatu Zamojskiego Pan Henryk Matej,
 • Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz,
 • Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pan Andrzej Gołaszewski,
 • Przewodnicząca Rady Gminy Nielisz Pani Alicja Złomaniec,
 • Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Nielisz,
 • Prezes SZS w Zamościu Pan Jerzy Prokop.


Wśród prezentów, które otrzymaliśmy, najbardziej ucieszył nas złoty medal Mistrzostw Europy z roku 2003 zdobyty przez drużynę, w której grała Agata Mróz wręczony nam przez Pana Andrzeja Gołaszewskiego.

Wyprowadzenie pocztów sztandarowych zakończyło część oficjalną uroczystości. Po niej młodzież przedstawiła część artystyczną, przygotowaną przez Panie: Beatę Korgę i Justynę Malinowską (która czuwała również nad scenografią). Wystąpienie młodzieży zostało nagrodzone gorącymi brawami.

Zaproszeni goście dokonali wpisów do Księgi upamiętniającej uroczystość nadania szkole imienia, a następnie obejrzeli prace plastyczne, wykonane przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem Pani Justyny Malinowskiej.

Zgodnie z polską tradycją uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.

Zobacz również:

       WSTECZ Miejsce publikacji: Patron Autor: km
Utworzono: 2010-10-22, Aktualizowano: 2014-08-23.
Odsłon: 188129 razy
 

TWOIM ZDANIEM

        Dodaj komentarz

 

W SERWISIE
SZKOŁA
INFORMACJE
 

00059459

Mirosław Kuduk © 2014
Profesjonalny Hosting
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting