Fotorelacja z 43 Rajdu Spotkanie z Wiosną
Aktualności, 2017-04-23

W dniu 22 kwietnia drużyna z naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym już Rajdzie Wiosennym.Maszerowaliśmy na trasie: Tarnowola - Górecko Kościelne -Polana Dąbrowa (8 km).  Na trasie usłyszeliśmy historię objawień Św. (...)

Czytaj całość

Rajd pieszy-Dokarmiamy zwierzynę i ptactwo leśne
Aktualności, 2018-02-16

W dniu 16.02.2018 r. już po raz kolejny wybraliśmy się do lasu aby dokarmić - wspomóc leśną zwierzynę i ptactwo. Rajd prowadził myśliwy z koła łowieckiego " Piżmak" Pan Andrzej Smyk. Wędrowaliśmy lasem z Majdanu Łuczkowskiego do Średniego Dużego - ok 6 km. (...)

Czytaj całość

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 w Zespole Szkół w Nieliszu
Aktualności, 2017-09-01

W dniu 04.09.2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.2017/2018. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym.w Nieliszu, którą odprawił ks. Dariusz Soniak. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie powitał wszystkich Pan dyrektor mgr Dariusz Bryk. (...)

Czytaj całość

48 Rajd Pieczony Ziemniak 2017
Aktualności, 2017-10-24

Po wzgórzach debrach i bezdrożach Roztocza Północno-Wschodniego wędrowaliśmy w dniu 21.10.2017 r. na 48 Rajdzie "Pieczony Ziemniak" z metą w Majdanie Ruszowskim. Pokonaliśmy błoto, wąwozy  i pokryte rosą trawy. (...)

Czytaj całość

1
2
3
4
 
 
Listopad 2016
05
Sobota
Rajdowe wspomnienia - Pieczony Ziemniak 2016
Aktualności
 

W sobotę 05.11.2016 r. uczestniczyliśmy w kolejnym już rajdzie "Pieczony Ziemniak 2016". Z parkingu przy Lunecie odjechaliśmy na trasy rajdowe o godz. 8.30. Przewodnim tematem Rajdu był "Rok Sienkiewiczowski" ogłoszony w 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza i noblisty. Trasę rajdową rozpoczęliśmy z miejscowości Rogów pod Grabowcem. Kiedy autokary odjechały do Dańczypola  my wyruszyliśmy gościńcem na wschód wdrapując się na kolejne garby Działów Grabowieckich z malowniczymi krajobrazami. W lesie mieliśmy pierwszy postój na odpoczynek, na którym zostały uszczuplone zapasy naszych plecaków. Na skraju lasu po prawej stronie mijamy jakiś dziwny wzgórek. Nocą to miejsce wszyscy z daleka omijają, bo tutaj błąkają się dusze wisielców. Miejsce nazywa się Szubienica. Kiedy nocą w pobliżu wędrował w 1880 r. Henryk Sienkiewicz to go porządnie nastraszyło. Później o tych strachach napisał w "Ogniem i mieczem". W Górze Grabowiec przy pomniku przewodnik,  opowiedział nam o wydarzeniach z września 1939 r. i zabiciu polskich żołnierzy i lekarzy szpitala polowego. Dalej Poszliśmy gęsiego po stoku Grabowieckiej Góry, tutaj była fosa broniąca grodu a później zamku Grabowiec. Z ciekawością wdrapaliśmy się na wzgórze zamkowe.  Przewodnicy opowiedzieli historię zamku położonego na skrzyżowaniu 2 traktów z Mazowsza na Podole i z Wołynia do Krakowa. Tędy często jeździli książęta mazowieccy oraz bełscy i w zamku odpoczywali. Mieszkali tutaj starostowie grabowieccy. Grabowiec był stolicą powiatu grabowieckiego w ziemi bełskiej. Na wschodzie zobaczyliśmy Tatarski Rozłóg. Tutaj w 1500 roku leżeli pokotem Tatarzy, później zdobyli i zniszczyli zamek.  Zamek od tego czasu stracił na znaczeniu. Nie ma już 3 baszt broniących zamku. Zobaczyliśmy zagłębienie ? tutaj była studnia. Na samym szczycie wzgórza zamkowego stoją 3 metalowe krzyże z 1980 r. Niegdyś drewniane zostały postawione tuż przed powstaniem styczniowym.

Idąc dalej u stóp Góry Zamkowej wędrujemy przez Bronisławkę. Tam zobaczyliśmy studnie z pompą metalową. Wiele osób taką machinę dopiero pierwszy raz zobaczyło. Jeszcze jakieś pół kilometra i wszyscy stajemy, bo przed nami Czortowy Jar, którym Bohun wiózł śpiącą Helenę. Straszyły ich złe duchy a wiedźma Horpyna zaklęciami odganiała złe moce.Tędy właśnie wracał na piechotę z Siedliska do Garbowczyka Henryk Sienkiewicz około północy, więc bardzo się przestraszył. Swoje przeżycie opisał jako przygody bohaterów w "Ogniem i mieczem". Na mecie przy źródełku w Dańczypolu powitał nas kierownik Rajdu zapraszając nas przed kamień pamiątkowy i następuje uroczyste przecięcie wstęgi. Ten obelisk upamiętnia 2-krotny pobyt Henryka Sienkiewicza w tych okolicach w 1880 r.

Później były konkursy: krajoznawczy, na przepiękny bukiet jesieni, rzeźbę w ziemniaku. Dużym zainteresowaniem cieszył się rzut podkową. Kto rzucił podkowę najbliżej kołka ten był obdarowany lizakiem. Nasi uczniowie oczywiście też brali udział: I miejsce w konkursie rzeźby w ziemniaku zajęła Paulina Świstowska a wyróżnienie zdobyła Kinga Rzemieniak.  Laureatom konkursów zostały wręczone nagrody. Kilku młodym turystom wręczono odznaki ?Siedmiomilowe Buty? i Brązową Odznakę Turystyki Pieszej Jakubowi Szewczykowi. A piękne bukiety jesieni uczestnicy konkursu złożyli przy głazie pamiątkowym.Cały dzień nie padało, nawet wiaterek nie dmuchał, widoki przepiękne i miła atmosfera na mecie spowodowały, że było fajnie. Ale niestety trzeba było wracać do swoich domów.

W rajdzie uczestniczyło blisko 400 osób (tych małych i dużych).

Z niecierpliwością czekamy na następny rajd "Mikołajkowy) już 3 grudnia.

       WSTECZ Miejsce publikacji: Aktualności Autor: Adam Jarosz
Utworzono: 2016-11-05, Aktualizowano: 2016-11-08.
Odsłon: 206816 razy
 

TWOIM ZDANIEM

        Dodaj komentarz

 

W SERWISIE
SZKOŁA
INFORMACJE
 

00059454

Mirosław Kuduk © 2014
Profesjonalny Hosting
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting