Rajd pieszy klas II
Aktualności, 2017-10-19

W dniu 19.10.2017 r. (czwartek) klasy drugie uczestniczyły w integracyjnym rajdzie pieszym po wąwozach Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Wędrowaliśmy ścieżką spacerową z miejscowości Szperówka do Szczebrzeszyna podziwiając po drodze tajemnicze wąwozy "Piekiełka". (...)

Czytaj całość

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 w Zespole Szkół w Nieliszu
Aktualności, 2017-09-01

W dniu 04.09.2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.2017/2018. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym.w Nieliszu, którą odprawił ks. Dariusz Soniak. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie powitał wszystkich Pan dyrektor mgr Dariusz Bryk. (...)

Czytaj całość

48 Rajd Pieczony Ziemniak 2017
Aktualności, 2017-10-24

Po wzgórzach debrach i bezdrożach Roztocza Północno-Wschodniego wędrowaliśmy w dniu 21.10.2017 r. na 48 Rajdzie "Pieczony Ziemniak" z metą w Majdanie Ruszowskim. Pokonaliśmy błoto, wąwozy  i pokryte rosą trawy. (...)

Czytaj całość

Powiatowe Biegi Przełajowe
Aktualności, 2016-09-20

Po raz kolejny uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Agaty Mróz startowali w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych w Zamościu w kategorii dziewcząt i chłopców. Sztafeta dziewcząt zajęła I miejsce i awansowała do zawodów Rejonowych , które odbędą się w Tomaszowie Lubelskim 03. (...)

Czytaj całość

1
2
3
4
 
 

Grudzień 2015
01
Wtorek
Doradztwo zawodowe
Doradztwo zawodowe
 

Plan pracy  i tematyka godzin w roku szkolnym 2015/2016

Warsztaty z Panią Arniką Pyś

W pierwszych dniach listopada 2015 zajęcia warsztatowe z zakresu Doradztwa Zawodowego w klasach drugich i trzecich przeprowadziła p. Arnika Pyś ? doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 w Zamościu.Uczniom klas drugich zwróciła uwagę na znaczenie zainteresowań przy wyborze przyszłego zawodu. W klasach trzecich przedstawiła ofertę edukacyjną szkół  ponadgimnazjalnych w Zamościu. Pani Arnika zaoferowała dalszą współpracę ze szkołą.


Poznajemy zawody-kolejarz i strażak

W ramach zajęć z zakresu Doradztwa Zawodowego w dniu 25 listopada 2015 roku gościliśmy w naszym gimnazjum przedstawicieli  zawodów strażaków i kolejarzy. Na spotkanie z młodzieżą przybyli: Pan pułkownik Mieczysław Skiba - były powiatowy i wojewódzki,  obecnie honorowy Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych Ziemi Zamojskiej. Pan Andrzej Bożek - Gminny Komendant Ochotniczych Straży Pożarnych w Nieliszu oraz pan Dariusz Głąb  - dyżurny ruchu na stacji kolejowej w Zawadzie.

Panowie mówili o swoich drogach  kariery zawodowej, obowiązkach wynikających z zajmowanych stanowisk oraz  odpowiedzialności  za bezpieczeństwo swoje i innych. Prelekcje wzbogaciły również różnorodne przykłady sytuacji z życia zawodowego, chętnie dzielili się swoją wiedzą,  jak również udzielali odpowiedzi na zadawane przez młodzież pytania.

Spotkanie miało również charakter profilaktyczny , ponieważ goście w swoich wystąpieniach mówili o zasadach bezpieczeństwa związanych z prewencją przeciwpożarową, bezpieczeństwem w ruchu drogowym i kolejowym.

Największe wrażenie na uczestnikach prelekcji  wywołał pan pułkownik, który pochwalił się, że ukończył 89 lat. Mimo wieku w dalszym ciągu aktywnie uczestniczy w życiu strażaków i potrafi swoimi opowieściami zainteresować młodzież.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II i III naszej szkoły. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy nauczycieli Doradztwa Zawodowego.

      FARMACEUCI W NASZEJ SZKOLE

   Na kolejne spotkanie  do naszej szkoły zaprosiliśmy  farmaceutów. Byli: mgr farmacji Bogumił Semczuk  właściciel apteki ,,Urtica? wraz z żoną aptekarką. Przypomnieli nam historię powstawania  aptek oraz ich współczesne funkcje. Apteka to  placówka handlowa zajmująca się sprzedażą leków i innych produktów medycznych (np. opatrunków,środków higienicznych). Apteki recepturowe zajmują się także przygotowywaniem leków recepturowych zgodnie z przepisaną przez lekarza receptą. W praktyce pacjenckorzystają w aptekach także z konsultacji medycznych w sprawie stosowania poszczególnych leków w przypadku konkretnych dolegliwości, a nawet, w nagłych przypadkach, z najbardziej podstawowej pomocy medycznej, polegającej na udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu innego wykwalifikowanego personelu (lekarzafelczera,zespołu pogotowia ratunkowego itp.).

      

Tym razem poznajemy zawód fryzjera.

W dniu 08.02.2016 roku w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie w ramach przedmiotu doradztwo zawodowe  z przedstawicielami zawodu fryzjer - rzemieślnik zajmujący się zgodnie z życzeniami klientów strzyżeniem włosów, ich pielęgnacją, układaniem, farbowaniem, myciem. Zawód fryzjera należy do grupy zawodów usługowych. Dzięki posiadanym umiejętnościom fryzjer może również prowadzić własny zakład usługowy. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas II i III. Prelekcję przeprowadziła pani Marzena Ścibak- fryzjer i nauczyciel zawodu w ZSP nr 1 popularnym "Ekonomiku", która mówiła o predyspozycjach do wykonywania zawodu jak również o  przeciwwskazaniach do pracy w zakładzie fryzjerskim. Przedstawiła także młodzieży możliwości kształcenia w zawodzie fryzjerskim i zawodach pokrewnych związanych z kształtowaniem wizerunku. W spotkaniu uczestniczyły uczennice p. Marzeny, które wspólnie ze swoja nauczycielką zaprezentowały modne fryzury naszym uczniom. W dalszej części spotkania nasi uczniowie zostali zapoznani z ofertą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych   nr 1 w Zamościu.

Policjant to super zawód

W dniu 10 lutego 2016 r. w naszej szkole pojawili się przedstawiciele kolejnego zawodu. Tym razem widać było ogromne zainteresowanie zarówno wśród chłopców jak i dziewczynek.  Byli to policjanci z KMP w Zamościu. W ciekawy sposób poprowadzili prelekcję mówiąc zarówno o swoim zawodzie. Zapoznali  również młodzież ze współczesnymi zagrożeniami  oraz konsekwencjami w przypadkach łamania prawa przez osoby młodociane.

       WSTECZ Miejsce publikacji: Doradztwo zawodowe Autor: Adam Jarosz
Utworzono: 2015-12-01, Aktualizowano: 2016-03-10.
Odsłon: 316202 razy
 

TWOIM ZDANIEM

        Dodaj komentarz

 

W SERWISIE
SZKOŁA
INFORMACJE
 

00059459

Mirosław Kuduk © 2014
Profesjonalny Hosting
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting