Grudzień 2015

Plan pracy  i tematyka godzin w roku szkolnym 2015/2016

Warsztaty z Panią Arniką Pyś

W pierwszych dniach listopada 2015 zajęcia warsztatowe z zakresu Doradztwa Zawodowego w klasach drugich i trzecich przeprowadziła p. Arnika Pyś ? doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 w Zamościu.Uczniom klas drugich zwróciła uwagę na znaczenie zainteresowań przy wyborze przyszłego zawodu. W klasach trzecich przedstawiła ofertę edukacyjną szkół  ponadgimnazjalnych w Zamościu. Pani Arnika zaoferowała dalszą współpracę ze szkołą.

Poznajemy zawody-kolejarz i strażak

W ramach zajęć z zakresu Doradztwa Zawodowego w dniu 25 listopada 2015 roku gościliśmy w naszym gimnazjum przedstawicieli  zawodów strażaków i kolejarzy. Na spotkanie z młodzieżą przybyli: Pan pułkownik Mieczysław Skiba - były powiatowy i wojewódzki,  obecnie honorowy Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych Ziemi Zamojskiej. Pan Andrzej Bożek - Gminny Komendant Ochotniczych Straży Pożarnych w Nieliszu oraz pan Dariusz Głąb  - dyżurny ruchu na stacji kolejowej w Zawadzie.

Panowie mówili o swoich drogach  kariery zawodowej, obowiązkach wynikających z zajmowanych stanowisk oraz  odpowiedzialności  za bezpieczeństwo swoje i innych. Prelekcje wzbogaciły również różnorodne przykłady sytuacji z życia zawodowego, chętnie dzielili się swoją wiedzą,  jak również udzielali odpowiedzi na zadawane przez młodzież pytania.

Spotkanie miało również charakter profilaktyczny , ponieważ goście w swoich wystąpieniach mówili o zasadach bezpieczeństwa związanych z prewencją przeciwpożarową, bezpieczeństwem w ruchu drogowym i kolejowym.

Największe wrażenie na uczestnikach prelekcji  wywołał pan pułkownik, który pochwalił się, że ukończył 89 lat. Mimo wieku w dalszym ciągu aktywnie uczestniczy w życiu strażaków i potrafi swoimi opowieściami zainteresować młodzież.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II i III naszej szkoły. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy nauczycieli Doradztwa Zawodowego.

FARMACEUCI W NASZEJ SZKOLE

Na kolejne spotkanie  do naszej szkoły zaprosiliśmy  farmaceutów. Byli: mgr farmacji Bogumił Semczuk  właściciel apteki ,,Urtica? wraz z żoną aptekarką. Przypomnieli nam historię powstawania  aptek oraz ich współczesne funkcje. Apteka to  placówka handlowa zajmująca się sprzedażą leków i innych produktów medycznych (np. opatrunków,środków higienicznych). Apteki recepturowe zajmują się także przygotowywaniem leków recepturowych zgodnie z przepisaną przez lekarza receptą. W praktyce pacjenckorzystają w aptekach także z konsultacji medycznych w sprawie stosowania poszczególnych leków w przypadku konkretnych dolegliwości, a nawet, w nagłych przypadkach, z najbardziej podstawowej pomocy medycznej, polegającej na udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu innego wykwalifikowanego personelu (lekarzafelczera,zespołu pogotowia ratunkowego itp.).

Tym razem poznajemy zawód fryzjera.

W dniu 08.02.2016 roku w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie w ramach przedmiotu doradztwo zawodowe  z przedstawicielami zawodu fryzjer - rzemieślnik zajmujący się zgodnie z życzeniami klientów strzyżeniem włosów, ich pielęgnacją, układaniem, farbowaniem, myciem. Zawód fryzjera należy do grupy zawodów usługowych. Dzięki posiadanym umiejętnościom fryzjer może również prowadzić własny zakład usługowy. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas II i III. Prelekcję przeprowadziła pani Marzena Ścibak- fryzjer i nauczyciel zawodu w ZSP nr 1 popularnym "Ekonomiku", która mówiła o predyspozycjach do wykonywania zawodu jak również o  przeciwwskazaniach do pracy w zakładzie fryzjerskim. Przedstawiła także młodzieży możliwości kształcenia w zawodzie fryzjerskim i zawodach pokrewnych związanych z kształtowaniem wizerunku. W spotkaniu uczestniczyły uczennice p. Marzeny, które wspólnie ze swoja nauczycielką zaprezentowały modne fryzury naszym uczniom. W dalszej części spotkania nasi uczniowie zostali zapoznani z ofertą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych   nr 1 w Zamościu.

Policjant to super zawód

W dniu 10 lutego 2016 r. w naszej szkole pojawili się przedstawiciele kolejnego zawodu. Tym razem widać było ogromne zainteresowanie zarówno wśród chłopców jak i dziewczynek.  Byli to policjanci z KMP w Zamościu. W ciekawy sposób poprowadzili prelekcję mówiąc zarówno o swoim zawodzie. Zapoznali  również młodzież ze współczesnymi zagrożeniami  oraz konsekwencjami w przypadkach łamania prawa przez osoby młodociane.

WSTECZ Miejsce publikacji: Doradztwo zawodowe Autor: Adam Jarosz
Utworzono: 2015-12-01, Aktualizowano: 2016-03-10.