Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 w Zespole Szkół w Nieliszu
Aktualności, 2017-09-01

W dniu 04.09.2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.2017/2018. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym.w Nieliszu, którą odprawił ks. Dariusz Soniak. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie powitał wszystkich Pan dyrektor mgr Dariusz Bryk. (...)

Czytaj całość

Bóg się rodzi moc truchleje ...
Aktualności, 2018-12-22

20 grudnia w Szkole Podstawowej im. Jana Króla z bożonarodzeniowym przesłaniem dla zaproszonych Gości wystąpili uczniowie prezentując na scenie jasełka oraz przepiękne kolędy  i pastorałki. (...)

Czytaj całość

Rajd pieszy-Dokarmiamy zwierzynę i ptactwo leśne
Aktualności, 2018-02-16

W dniu 16.02.2018 r. już po raz kolejny wybraliśmy się do lasu aby dokarmić - wspomóc leśną zwierzynę i ptactwo. Rajd prowadził myśliwy z koła łowieckiego " Piżmak" Pan Andrzej Smyk. Wędrowaliśmy lasem z Majdanu Łuczkowskiego do Średniego Dużego - ok 6 km. (...)

Czytaj całość

Rajd pieszy klas II
Aktualności, 2017-10-19

W dniu 19.10.2017 r. (czwartek) klasy drugie uczestniczyły w integracyjnym rajdzie pieszym po wąwozach Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Wędrowaliśmy ścieżką spacerową z miejscowości Szperówka do Szczebrzeszyna podziwiając po drodze tajemnicze wąwozy "Piekiełka". (...)

Czytaj całość

1
2
3
4
 
 

Październik 2010
22
Piątek
Historia szkoły
O nas
 

Publiczne Gimnazjum w Średniem Dużem powstało wraz z wprowadzeniem reformy oświaty.

Skupia młodzież w wieku 13 - 16 lat z terenu gminy Nielisz. W fazie początkowej powstało trzy klasy: "a", "b", "c". Młodzież była dowożona autobusami Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej wynajętymi przez gminę. W roku 2000 szkoła otrzymała gimbusa typu "Żaczek". Od roku 2001/2002 szkoła jest szkołą pełną, w której uczy się ponad 200 uczniów. W roku 2004/2005 w klasach I - III są uczniowie z miejscowości: Zarudzie, Złojec, Wólka Złojecka, Krzak, Wólka Nieliska, Kolonia Deszkowice, Ruskie Piaski, Nowa Wieś, Nielisz, Nawóz, Gruszka Mała, Gruszka Duża, Staw Noakowski, Kolonia Staw Noakowski, Staw Ujazdowski, Ujazdów, Średnie Małe, Średnie Duże, Kolonia Emska. Jest to w sumie 19 miejscowości. Najdalej położoną miejscowością od szkoły jest Zarudzie - 15 km. Obecnie młodzież jest dowożona przez 4 autobusy PPKS i samochód szkolny "Żaczek". Dowóz jest finansowany ze środków gminy.

Gimnazjum jest podzielone na 10 oddziałów: w każdym roczniku są trzy klasy: "a", "b", "c". Wyjątkiem jest rocznik 1993 gdzie są aż cztery klasy.

Budynek szkolny jest stosunkowo nowy, budowany w latach 80 - 90 ubiegłego stulecia. Na dwóch piętrach rozmieszczono 11 sal lekcyjnych, 2 pracownie komputerowe z Internetem, bibliotekę, gabinet pedagoga szkolnego, stołówkę, kuchnię, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora szkoły, gabinet zastępcy dyrektora szkoły, salę gimnastyczną, sanitariaty. Klasopracownie są dobrze wyposażone, znajdują się w nich niezbędne pomoce naukowe. W szkole znajduje się nowoczesny sprzęt audiowizualny, sprzęt niezbędny do nagłośnienia oraz instrumenty muzyczne.

Szkoła ma szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowanie uczniów. Są to:

  • kółka przedmiotowe: matematyczne, informatyczne, polonistyczne, fizyczne, historyczne, biologiczne, plastyczne, chemiczne, muzyczne, teatralne, j. angielskiego, wyrównawcze,
  • klub szachowy,
  • SKS,

Gimnazjum zatrudnia 25 nauczycieli i pedagoga szkolnego.

Jesteśmy jedną z nielicznych placówek, która otrzymała z puli MEN autobus szkolny "Żaczek", wprawdzie jest niewielki, ale spełnia swoją funkcję i jest często wykorzystywany nie tylko w celu dowozu uczniów na zajęcia szkolne. Dzięki niemu możemy organizować szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych wymienionych powyżej.

Często wyjeżdżamy do kina i teatru, prowadzone są też zajęcia w ramach klubu 4H.
Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczy w różnorodnych konkursach organizowanych nie tylko przez szkołę ale i przez inne instytucje.

Tradycyjnie od trzech lat bierzemy udział w Alercie Ekologiczno-Zdrowotnym, gdzie na szczeblu wojewódzkim każdorazowo otrzymujemy wyróżnienia lub zajmujemy czołowe lokaty np. w 2002/2003 zajęliśmy II miejsce wśród szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.
Włączamy w się w akcje charytatywne: loteria fantowa dla Domu Dziecka w Zwierzyńcu, Góra Grosza-chętnie ofiarujemy swój grosz, by pomóc chory dzieciom. Bierzemy udział w zbiórce surowców wtórnych (makulaturę i aluminium), obecnie także zbieramy kasztany i jabłka, by pomóc zwierzętom przetrwać zimę, bierzemy udział w akcji "Ratujemy kasztanowce" a w roku 2005/2006 zbieraliśmy fundusze na psa pomocnika dla osoby niepełnosprawnej.

Do tradycji szkoły należą między innymi wycieczki integracyjne dla uczniów klas I, Dzień Chłopaka, otrzęsiny połączone ze ślubowaniem, andrzejki. Pracujemy w czasie ferii zimowych uczestnicząc w akcji "Ferie na zimowo kulturalnie i zdrowo" zajmując I miejsce w Polsce w kategorii gimnazjów wiejskich.

Wtedy organizowane są oprócz zajęć edukacyjnych, zajęcia profilaktyczne "Nie truj się, pomyśl zanim będzie za późno", imprezy kulturalno-rozrywkowe typu Choinka, Studniówka, Półmetek, Konkursy recytatorskie "Miłość nie jedno ma imię". W kalendarzu imprez na stałe wpisały się gimnazjada, w której uczestniczą ościenne gimnazja i turniej szachowy o puchar Wójta Gminy Nielisz. Często wyjeżdżamy na jedno, lub kilkudniowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze, rajdy piesze i rowerowe.

Wszystko to ma na celu edukację, wychowanie, promocję zdrowego stylu życia.
Staramy się pracować tak by sprostać przyjętemu w pierwszym roku istnienia gimnazjum mottu "Równaj wzwyż".

W roku 2016 Gimnazjum im. Agaty Mróz w Średniem Dużym zostało przeniesione do Nielisza i połączone ze Szkołą Podstawową im. Jana Króla. Od 2017r powstał Zespól Szkół w Nieliszu, gdy rozpoczęto proces likwidacji gimnazjów w kraju.

Zobacz również:

       WSTECZ Miejsce publikacji: O nas Autor: km
Utworzono: 2010-10-22, Aktualizowano: 2018-03-12.
Odsłon: 706540 razy
 

TWOIM ZDANIEM

        Dodaj komentarz

 

W SERWISIE
SZKOŁA
INFORMACJE
 

00059478

Mirosław Kuduk © 2014
Profesjonalny Hosting
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting